Logowanie
Menu

Dlaczego warto

kupić w RCPLUS


Ptaszek.jpg Produkty nowe z gwarancją

Ptaszek.jpg Fachowe doradztwo

Ptaszek.jpg 100% pozytywnych opinii

Ptaszek.jpg Ekspresowa wysyłka

Ptaszek.jpg Darmowa dostawa od 500 zł

Ptaszek.jpg Bezpieczeństwo zakupów

Ptaszek.jpg 14 dni na zwrot lub wymianę

Ptaszek.jpg Profesjonalny serwis

Ptaszek.jpg Wsparcie pogwarancyjne


ALLEGRO.jpg

opinie allegro.jpg

Bestsellery
Nowości

RATY DOTPAY.png

MRATY.png

PAYPAL.png

CERTYFIKAT SSL.jpg

Opinie o rcplus.net.pl na Opineo.pl

youtube.jpg

Odwiedziny

dzisiaj:
w tym miesiącu:
wszystkich:

Aktualności

Przejdź do archiwum

W jaki sposób rozpocząć przygodę z wyścigami dronów FPV?

 

Nie wyobrażasz sobie swojego życia bez ciągłego ryzyka i przypływu adrenaliny? Nienawidzisz, kiedy nic się nie dzieje? Musisz więc obowiązkowo wejść w świat dronów wyścigowych FPV. Zanim weźmiesz udział w profesjonalnych zawodach, warto abyś wcześniej poznał najważniejsze informacje na temat quadrocopterów. Dzięki temu optymalnie dobierzesz części i zdołasz złożyć bezzałogowca, który pozwoli Ci osiągać zawrotną szybkość i zwrotność w powietrzu.

Co oznacza skrót FVP?

Skrót ten pochodzi od angielskiego wyrażenia First Person View. Gdybyśmy mieli przetłumaczyć je dosłownie, oznaczałoby „widok z pierwszej osoby”. Co to jednak oznacza w przypadku dronów? Otóż dokładnie tyle, że latając dronem będziesz czuł się tak, jakbyś znajdował się na jego pokładzie! Ma wtedy miejsce odbiór sygnału w trybie rzeczywistym. Doświadczasz więc na sobie wszystkich emocji związanych z powietrznymi manewrami, zwiększaniem prędkości, hamowaniem czy kolizjami. Jest to możliwe dzięki kamerze umieszczonej w multicoperze, a także nadajnikowi, który odpowiada za transmisję sygnału i przekazywanie obrazu „na żywo” prosto do gogli FPV.

Jak rozpocząć latanie?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z dronami, warto abyś wcześniej spróbował swoich sił na symulatorach lotu. Pozwoli Ci to opanować podstawowe manewry.  Dzięki temu unikniesz sytuacji, kiedy quadrocopter już kilka sekund po starcie zostanie doszczętnie zniszczony. Brak doświadczenia naraża również na niebezpieczeństwo osoby postronne, które mogłyby zostać zranione przez śmigła szybującego z zawrotną prędkością bezzałogowca.

Dlatego radzimy na początek wybierać wolne przestrzenie – wolne od ludzi, drzew i innych obiektów, z którymi dron mógłby się zderzyć. Kiedy nabierzesz wprawy, będziesz mógł już latać niemal wszędzie – z wyjątkiem przestrzeni wyłączonych dla dronów. Są to zwłaszcza bliskie okolice lotnisk. Nie potrzebujesz żadnych uprawnień – wystarczy, że zaopatrzysz się w odpowiedni sprzęt i możesz rozpocząć przygotowania do wyścigów!

Co wchodzi w skład drona wyścigowego?

Możesz zdecydować się zarówno na zakup gotowego zestawu do latania (RTF – Ready to fly), jak i samodzielnie poskładać drona od podstaw. W każdym z tych przypadków musisz wiedzieć, z jakich elementów składa się multicopter. Rzecz w tym, aby wybrać urządzenie optymalnie dostosowane do swoich potrzeb – dostarczające maksimum emocji i rozrywki oraz pozwalające na osiąganie zawrotnych prędkości w trakcie wyścigów. Od odpowiedniego doboru podzespołów będzie również uzależniona wytrzymałość quadrocoptera.

Zestaw do wyścigów FPV jest zbudowany przede wszystkim z:

- silników,
- nadajnika,
- regulatora prędkości obrotowej silnika,
- gogli FPV,
- kontrolera lotu,
- kamery do transmisji,
- dodatkowej kamery do nagrywania,
- ramy,
- śmigieł,
- akumulatora (baterii),
- odbiornika FPV,
- anteny,
- płyty dystrybucji zasilania,
- modułu OSD,
- pamięci flash/microSD.

Warto mieć na uwadze, aby dron wyścigowy był nie tylko wytrzymały i funkcjonalny, ale jednocześnie lekki. Każdy dodatkowy gram może wpłynąć negatywnie na jego szybkość i zwrotność, co utrudni wykonywanie efektownych akrobacji. Ważne jest także to, aby zabezpieczyć multicoptera przed zderzeniami z innymi statkami oraz przeszkodami typu drzewo czy budynki. Dlatego nie można zapominać o wytrzymałej ramie, która nie byłaby zarazem zbyt ciężka. Warunek ten spełnia najlepiej rama z materiału węglowego i poliwęglanowego. Ramy do wyścigów FPV zwykle przyjmują kształt litery X.

Cechy wysokiej klasy silników do multicopterów

W quadrocopterze najczęściej wymagane jest zamontowanie czterech silników – każdy odpowiada za zasilanie jednego śmigła. Silnik powinien cechować się wysoką mocą i wydajnością oraz gwarantować szybkie obroty. Warto wybierać takie silniki, które są dostosowane do różnego zakresu napięć, a także wyposażone w tryb automatycznego chłodzenia oraz minimalizacji strat prądu wirowego.

Pamiętaj o regulatorze prędkości obrotowej silnika

Aby silnik mógł pracować wydajnie, konieczne jest jego wyposażenie w regulator prędkości obrotowej. W przypadku dronów, stosowane są regulatory obrotów trójfazowych ESC. Ich funkcję stanowi również przeciwdziałanie ryzyku przegrzania silnika. Warto zwrócić także uwagę na parametr natężenia prądu w regulatorach – optymalnie, jeżeli wynosi on około 20 A. Najlepsze regulatory pracują z zainstalowanym oprogramowaniem BLHeli_S. Warta uwagi jest ponadto funkcja Active Breaking, która pozwala na wtórne wykorzystanie strat energetycznych, powstałych na skutek hamowania.

Kontroler lotu – jednostka sterująca lotem

Za utrzymanie stabilności w locie odpowiada kontroler FC (flight controller). Jest to aparatura wyposażona m.in. w barometr, żyroskop, GPS czy magnetometr. Pozwala na utrzymanie odpowiedniej pozycji nawet w przypadku wykonywania wyjątkowo trudnych manewrów.

Przydatne funkcje w kamerze FPV

Kamera FPV zapewnia transmisję wysokiej jakości obrazu w trybie rzeczywistym. Warto upewnić się, czy nie będzie ona narażała na jakiekolwiek opóźnienia. Obraz powinien być czysty, wyraźny i pozbawiony szumów – niezależnie od warunków atmosferycznych. Zyskasz tego gwarancję, jeżeli wybierzesz kamerę obsługującą funkcje 2DNR, IR Block oraz D-WDR.

Jak wybrać baterię do multicoptera?

Przeciętny czas żywotności baterii podczas lotu to kilkanaście minut, jednak możesz go wydłużyć, korzystając z wydajnych akumulatorów. Najlepiej sprawdzają się baterie litowo-polimerowe (Lipo) z zakresem napięcia 2-6 S.


Podsumowanie

Mamy nadzieję, że już teraz będziesz wiedzieć, w jaki sposób rozpocząć przygodę z wyścigami dronów FPV. Kiedy już zaczniesz, będziesz chciał coraz więcej i więcej. Zapewniamy, że to wciąga, jak żaden inny sport. My latamy już od wielu lat, a za każdym razem doświadczamy tak samo mocnych przeżyć, pełnych adrenaliny.